niedziela, 12 kwietnia 2015

GŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE - II NIEDZIELA WIELKANOCNA - ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

11 kwietnia Ojciec Święty Franciszek ogłosił bullę „Oblicze Miłosierdzia” ustanawiając oficjalnie Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. Rok Święty zostanie rozpoczęty 8 grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i zakończy się w uroczystość liturgiczną Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, 20 listopada 2016 roku.

W przyszłą niedzielę, tj. 19 kwietnia, o godz. 19.30 powitamy w naszym Sanktuarium kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.Msza święta powitalna zostanie odprawiona o godz. 20.00 a przewodniczył jej będzie Ks. Biskup Rafał Markowski. Całościowy plan czuwania przy Cudownym Obrazie podamy za tydzień.

W celu dobrego przygotowania się do wizytacji Obrazu Matki Bożej, w piątek i w sobotę, na Mszach świętych o godz. 16.00, 17.30 i 20.00, o. Paulin Sylwester Kopyt wygłosi okolicznościowe homilie przybliżające nam to wydarzenie.

Również w piątek i sobotę,  po Mszy św. o godz. 20.00 i po Apelu Jasnogórskim o 21.00, zapraszamy na projekcje dwóch filmów. W piątek obejrzymy film „Jasnogórskie cuda i łaski” a w sobotę „ Matko Boża przyjdź do nas”.

W najbliższą sobotę, podczas nabożeństwa do Matki Bożej Łaskawej rozważymy kolejne treści Nowenny Peregrynacyjnej.

Dzisiaj o godzinie 14.30 między kolumną Zygmunta III Wazy, a Kościołem św. Anny, odbędzie się akcja mająca na celu radosne przeżywanie Zmartwychwstania Pańskiego, świętowanie i dzielenie się ze światem radością ze zwycięstwa naszego Pana Jezusa Chrystusa, poprzez wcześniej specjalnie przygotowany układ taneczny.  W akcji wezmą udział różne środowiska chrześcijańskie, głównie młodzieżowe.

Z Dzienniczka Siostry Faustyny
Pragnę, aby ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do Miłosierdzia Mojego; KTÓRA DUSZA PRZYSTĄPI DO SPOWIEDZI I KOMUNII ŚW., DOSTĄPI ZUPEŁNEGO ODPUSZCZENIA WIN I KAR; W DNIU TYM OTWARTE SĄ WSZYSTKIE UPUSTY BOŻE, PRZEZ KTÓRE PŁYNĄ ŁASKI; NIECH SIĘ NIE LĘKA ZBLIŻYĆ DO MNIE ŻADNA DUSZA, CHOCIAŻBY GRZECHY JEJ BYŁY JAK SZKARŁAT.

Wielkość tego święta polega m. in. na tym, że wszyscy ludzie, nawet ci, którzy dopiero w tym dniu się nawracają mogą uczestniczyć we wszystkich łaskach i doczesnych dobrodziejstwach, jakie Pan Jezus przygotował na to święto. Mogą je otrzymać zarówno poszczególne osoby, jak i wspólnoty ludzkie, byleby tylko z wielką ufnością o nie prosili. Dziś właśnie każdy, bez względu na dotychczasowy kształt swoich relacji z Bogiem może uprosić wszelkie łaski, jeśli one są zgodne z wolą Bożą.

Ojciec Święty Jan Paweł II, wiedziony pasterską troską o dusze i poruszony rozważaniem dobroci Ojca Miłosierdzia, pragnąc wpoić głęboko w umysły wiernych te nakazy i pouczenia wiary chrześcijańskiej, postanowił, aby II Niedziela Wielkanocna była poświęcona rozpamiętywaniu ze szczególną pobożnością tych darów łaski, i nadał jej miano Niedzieli Miłosierdzia Bożego (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dekret Misericors et miserator, 5 maja 2000 r.). Dlatego Ojciec Święty, powodowany gorącym pragnieniem rozbudzenia w chrześcijańskim ludzie jak najżywszej czci Bożego Miłosierdzia — ze względu na przebogate duchowe owoce, jakie może ona wydać — podczas audiencji udzielonej w dniu 13 czerwca 2002 r. niżej podpisanym, przełożonym Penitencjarii Apostolskiej, zechciał przyznać odpusty na następujących zasadach:

Udziela się odpustu zupełnego na zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach papieskich) wiernemu, który w II Niedzielę Wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, weźmie udział w pobożnych praktykach spełnianych ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówi przed Najświętszym Sakramentem Eucharystii, wystawionym publicznie lub ukrytym w tabernakulum, modlitwę «Ojcze nasz» i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. «Jezu Miłosierny, ufam Tobie»).
Udziela się odpustu cząstkowego wiernemu, który — przynajmniej z sercem skruszonym — skieruje do Pana Jezusa Miłosiernego jedno z prawnie zatwierdzonych pobożnych wezwań.
Ponadto marynarze, którzy wykonują swoje obowiązki na niezmierzonych obszarach mórz; niezliczeni bracia, których tragedie wojenne, wydarzenia polityczne, uciążliwe warunki naturalne i inne podobne przyczyny zmusiły do opuszczenia rodzinnej ziemi; chorzy i ich opiekunowie oraz ci wszyscy, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domów lub wykonują pilnie potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, jeśli wyrzekając się całkowicie jakiegokolwiek grzechu, jak to zostało powiedziane powyżej, i z zamiarem spełnienia — gdy tylko będzie to możliwe — trzech zwykłych warunków, odmówią przed świętym wizerunkiem naszego Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę «Ojcze nasz» i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. «Jezu Miłosierny, ufam Tobie»).
Gdyby nawet to nie było możliwe, tego samego dnia będą mogli uzyskać odpust zupełny ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi, spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu otrzymania odpustu, i ofiarują Miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienia spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując zarazem postanowienie, że spełnią oni trzy przepisane warunki uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe.

Niniejszy dekret ma moc wieczystą. Bez względu na jakiekolwiek przeciwne rozporządzenia. Rzym, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 29 czerwca 2002 r., w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz