wtorek, 1 maja 2012

XVIII Targi Wydawców Katolickich

     W dniach 20 − 22 kwietnia odbyła się kolejna edycja targów dobrej książki. Kolejne odsłony tego jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia prezentują swoim gościom coraz większe atrakcje oraz bogatszą paletę publikacji książkowych. To gigantyczne przedsięwzięcie organizacyjne łatwiej docenić w kontekście informacji, że ogólnokrajowe Targi Książki Katolickiej są ewenementem na skalę Europy. 
     Udział w tegorocznej imprezie wzięło około 140 wydawców, do dyspozycji których oddano po raz kolejny przestrzenie Arkad Kubickiego. Tematem przewodnim było hasło „Kościół naszym domem. Rok 2012 rokiem nowej ewangelizacji”. Tak więc w sposób szcze-gólny starano się poprzez książkę promować znaczenie wspólnoty oraz pogłębiania relacji międzyludzkich. Gościem specjalnym tegorocznych targów było wydawnictwo watykańskie Libraria Editrice Vaticana, prezentujące bogatą ofertę dokumentów papieża Benedykta XVI. Wagę imprezy potwierdziła obecność na inauguracji nuncjusza papieskiego abp. Celestino Migliore oraz gospodarza miejsca ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Obydwu znamienitych gości przywitano w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w piątek 20 kwietnia o godz. 12.00. 
     Na bogaty program wydarzeń i imprez towarzyszących składały się liczne spotkania autorskie i prezentacje wydawnicze, organizowane na stoiskach i w sali kinowej Zamku Królewskiego, a także w sali konferencyjno-seminaryjnej zlokalizowanej w namiocie przed Arkadami Kubickiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wydawnictwa WAM i organizowane przez nie spotkania autorskie, w tym m.in. spotkanie z o. Józefem Augustynem nt. „Uzdrowienie z poczucia krzywdy: jak wybaczyć sobie i innym?”, poprowadzone przez red. Patrycję Michońską. Po panelu dyskusyjnym z o. Augustynem był czas na pytania licz- nych gości wypełniających salę aż po brzegi. Ludzie wprost tłoczyli się przy wejściu i na przejściu do foteli. Ważna była również konferencja zorganizowana w bazylice archi- katedralnej na ul. Kanonia 6 z udziałem ks. Roberta Skrzypczaka, autora książki „Chrześcijanin na rozdrożu”. Ogólnie rzecz biorąc, goście targów mieli możliwość spotkania się z kilku-dziesięcioma autorami, wśród których można wymienić: o. Leona Knabita, ks. Adama Bonieckiego, Krzysztofa Ziemca, Grzegorza Górnego, ks. prof. Juana Luisa Lorda, Rafała Tichego, Ernesta Brylla, ks. Marka Drzewieckiego i wielu innych. 
     Po raz pierwszy targi otworzyły się na nowe technologie w działalności wydawniczej, czego wyrazem były dwie konferencje poświęcone książce elektronicznej. Podczas spotkań starano się odpowiedzieć na pytania: czym jest publikacja elektroniczna, jakim podlega ograniczeniom, jakie otwiera możliwości i dla kogo jest przeznaczona? Dlaczego wydawcy interesują się książką elektroniczną? Czy wersja ta sprawdzi się w przypadku czasopism? Ile kosztuje przygotowanie i dystrybucja e-booków w porównaniu z książkami papierowymi? Ile powinien kosztować e-book? Czy książka elektroniczna powoduje zmniejszenie, czy zwię-kszenie piractwa? Oraz czy można skutecznie zabezpieczyć e-książkę przed nielegalnym kopiowaniem? W odważnym stawianiu tych i innych problemów targi polskie – jak podkreślał rzecznik prasowy Paweł Waszczyk – wyprzedzają nawet Stany Zjednoczone. 
     Od kilku lat organizatorzy targów współpracują z Katolickim Stowarzyszeniem Filmowym, organizatorem festiwalu w Niepokalanowie. Na tegorocznych targach nagrodę KSF „Media w służbie Ewangelii” przyjęły z rąk starosty powiatu sochaczewskiego dwa wydawnic-twa – Wydawnictwo oo. Franciszkanów z Niepokalanowa i Wydawnictwo Edebe z Barcelony. W sali kinowej odbywały się projekcje i pokazy przez cały czas trwania targów. Wyświetlano produkcje m.in. TVP, KSF – Festiwal Niepokalanów i Religii TV. Dużym zainteresowaniem cieszył się film „Ukryte życie Jezusa” w reż. Rafała Tichego, laureata tegorocznego Feniksa 2012. 
     Kulminacyjnym punktem programu tegorocznych targów była uroczystość wręczenia nagrody Feniksa 2012, która odbyła się w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. W roku obecnym po raz pierwszy wręczono nagrodę Małego Feniksa, przeznaczoną dla wydawnictw upowszechniających treści biblijne dla młodego odbiorcy. Ogółem nagrody i wyróżnienia przyznano w jedenastu kategoriach. Wręczono również Feniksa Złotego za całokształt świadectwa, Feniksa Diamentowego za prekursorski charakter prac naukowych i pracę dydaktyczną oraz Feniksa Specjalnego za kompendia wiedzy. Dokładny spis laureatów dostępny jest na stronie http://swk.pl/feniks/laureaci/2012-2. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Białołęcka Orkiestra „Romantica” z solistami Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. 
     Impreza zakończyła się w niedzielę o godz. 17.30. Sukces targów był niewątpliwy. Dla właściwej obsługi wydarzenia uruchomiono specjalny tramwaj umożliwiający bezproblemowe dotarcie na miejsce. Program I PR transmitował Mszę św. odprawianą w intencji wydawców w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Życzymy sobie, aby w następnych latach w Arkadach Kubickiego można było zobaczyć równie szerokie spektrum wydawnictw i publikacji książkowych, jak to było w roku obecnym. 

Grzegorz Wysokiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz