środa, 30 maja 2012

Noc Muzeów w Sanktuarium - Cz. 3 - Tkaniny artystyczne Łukasza Czarcińskiego

     Nasze Sanktuarium włączyło się w tegoroczną „Noc muzeów”, udostępniając do zwiedzania podziemia naszego kościoła, w których przygotowano 6 wystaw.
    Obejrzało je w sumie 2956 osób.
Więcej informacji w artykule cz.1: http://laskawa.blogspot.com/2012/05/noc-muzeow-w-sanktuarium-cz-1.html


Tkaniny artystyczne Łukasza Czarcińskiego

     Urodził się 7. 08. 1987 r. w Słupcy. Studiował na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Oddział w Kaliszu. W 2009 r. w Pracowni Tkaniny Artystycznej uzyskał dyplom licencjacki pod kierunkiem prof. Ewy Marii Poradowskiej-Werszler, zaś dwa lata później w Pracowni Grafiki złożył egzamin magisterski pod kierunkiem prof. Andrzeja Nawrota. Jest twórcą grafiki i tkaniny artystycznej. Prowadzi warsztaty rozwoju „Eksperymenty ze sztuką” w Centrum Kultury „Muzyk” w Słupcy. Na wystawie prezentowane jest m. in. „Nawarstwienie” - tryptyk wykonany w technice gobelinu. Prace są owocem rozważań nad tematem przemijania, nawarstwiania czasu przeszłego i teraźniejszego, ich wspólnego przenikania, zacierania się, ujętego w zupełnie nowej artystycznej formie.



niedziela, 27 maja 2012

Noc Muzeów w Sanktuarium - Cz. 2 - Malarstwo Anny Beaty Wasilewicz

     Nasze Sanktuarium włączyło się w tegoroczną „Noc muzeów”, udostępniając do zwiedzania podziemia naszego kościoła, w których przygotowano 6 wystaw. 
Obejrzało je w sumie 2956 osób
Więcej informacji w artykule cz.1: http://laskawa.blogspot.com/2012/05/noc-muzeow-w-sanktuarium-cz-1.html


Malarstwo 
Anny Beaty Wasilewicz 

      Urodziła się w Białymstoku. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Ryszarda Winiarskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Córka znanego białostockiego portrecisty i malarza polichromii cerkiewnych i kościelnych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. 
Ważniejsze wystawy indywidualne: 
· Uniwersytecka Wiosna Plastyczna, Lublin 1979 · Galeria ART PP „Sztuka polska”, Białystok 1988 
· Beletage, Wiedeń 1991 
· Galeria Posk, Londyn 1995 
· Galeria im. Slendzińskich, Białystok 2008-2009 Wystawiała także swe prace na wystawach zbiorowych w Rzeszowie, Szczecinku, Tychach i Białymstoku. 
Szczegóły: www.beatawasilewicz.vel.pl



poniedziałek, 21 maja 2012

Noc Muzeów w Sanktuarium - Cz. 1

     Nasze Sanktuarium włączyło się w tegoroczną „Noc muzeów”, udostępniając do zwiedzania podziemia naszego kościoła, w których przygotowano 6 wystaw. 
Obejrzało je w sumie 2956 osób.
 W świątyni natomiast umieściliśmy wystawę poświęconą naszemu współbratu zakonnemu, ks. kard. Adamowi Kozłowieckiemu, więźniowi Obozu Koncentracyjnego w Dachau i wielkiemu misjonarzowi w Zambii. Tym wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania do „Nocy muzeów” i sprawny jej przebieg składamy bardzo serdeczne wyrazy wdzięczności.

Wystawy:
Malarstwo Anny Beaty Wasilewicz
Ikony grupy ikonopisów warszawskich Agathos
Tkaniny artystyczne Łukasza Czarcińskiego
Powstanie Warszawskie 1944 r
Św. Andrzej Bobola
Ks. Piotr Skarga SJ



Powstanie Warszawskie 1944 r. 

     Walki powstańcze nie oszczędziły Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Zachowały się z tamtych czasów eksponaty świadczące o prowadzonych tu działaniach zbrojnych, krzyże ustawiane na miejscach pochówku tych, którzy wtedy zmarli lub zginęli oraz nieliczne przedmioty, które udało się wydobyć z ruin. Wystawę uzupełniają fotografie, monety, medale i publikacje nawiązujące do tych wydarzeń. Stanowią one jakąś formę odniesienia do tego, co działo się tu w sierpniu i wrześniu 1944 r. Podobnie jak w literaturze tamtych dni, tak i w sztuce oraz materiałach dokumentalnych utrwalony jest tragizm pokolenia, które godziło się z koniecznością uczestnictwa w walce zbrojnej z pobudek patriotycznych, nie akceptując nierzadko jednocześnie samego procederu zabijania. Pojawia się tu symbolika cierpienia i śmierci, ukazanie ludzkiego losu w czasach powszechnej nienawiści i poszukiwanie obecności Boga pośród największych tragedii Ojczyzny i konkretnych ludzi.
















CDN...

środa, 16 maja 2012

Noc Muzeów

      Nasze Sanktuarium włącza się w tym roku w „Noc muzeów”. Rozpocznie się ona w najbliższą sobotę o 20:00 i zakończy o 2:00. Pragniemy podczas niej zaprezentować zwłaszcza tutejsze podziemia, na które składa się kilka pomieszczeń, pełniących w przeszłości funkcje piwnic kamienic, na miejscu których zbudowano świątynię. Najstarsze z nich pochodzą z XIV w. 

Zostaną tam przygotowane wystawy poświęcone:
  •  Piotrowi Skardze - inicjatorowi budowy naszego kościoła, 
  • św. Andrzejowi Boboli, który pracował w tej świątyni, a jego ciało spoczywało w niej w czasie II wojny światowej 
  • oraz Powstaniu Warszawskiemu, gdyż walki powstańcze obejmowały także teren tego kościoła. 

Zaprezentujemy także prace:
  •  malarskie Beaty Wasilewicz z Białegostoku, 
  • ikony grupy ikonopisów warszawskich Agathos 
  • oraz tkaniny artystyczne Łukasza Czarcińskiego ze Słupcy. 


      W tym też czasie będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu oraz skorzystania z sakramentu pojednania.

foto. Mariusz Wojda

sobota, 12 maja 2012

Apel Warszawski

Tak jak jest Apel Jasnogórski, tak też jest i Apel Warszawski. Sł. i muz. ks. Wiesław Kądziela. Wykonuje Chór Warszawski

Główna uroczystość Roku Piotra Skargi

Homilia ks. kard. Nycza: http://youtu.be/JIH7Ry5M9EM


Warszawski Chór Chłopięcy i Męski przy Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie




wtorek, 1 maja 2012

KALENDARIUM ROKU PIOTRA SKARGI 2012 - MAJ


14.05.2012

KRAKÓW -  Akademia Ignatianum                 
Sesja Naukowa – Udział : Uniwersytet Wileński, Uniwersytet Katolicki w Rużomberku - Słowacja 


12.05.2012



WARSZAWA - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy         
godz.20.00. Msza Św. Przewodniczy  Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz odsłonięcie popiersia Piotra Skarg SJ. Śpiewa Chór chłopięcy i Męski Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina pod dyrekcją  prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza


10.05.2012

TORUŃ-Uniwersytet Mikołaja Kopernika                                                                       
godz. 17.00: Wydział Teologiczny, Aula Magna                                                              
wykład: ks. prof. Jan Perszon , Kościół wojujący? Wizja Kościoła w kazaniach ks. Piotra Skargi”



Za nami:

KWIECIEŃ

19.04.2012

TORUŃ
Duszpasterstwo Akademickie OO. Jezuitów godz. 20.00
Prof. Zofia Mocarska-Tyc, Instytut Literatury Polskiej „Ks. Piotr Skarga w malarskiej wizji Jana Matejki"

MARZEC

28.03.2012

TORUŃ
Uniwersytet Mikołaja Kopernika godz.16.30
Instytut Historii i Archiwistyki, Collegium Humanisticum, ul. W. Bojarskiego 1, Aula, sala AB 1.22:
- wykład: prof. Kazimierz Maliszewski , „Ks. Piotr Skarga (1536-1612)- propagator kulturowej i duchowej przemiany szlachty polskiej i stworzonego przez nią ustroju państwowego”


LUTY

05.02.2012
WARSZAWA
Kościół Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy ul. Świętojańska 10 , godz. 17.30
- Msza św. Rozpoczęcie roku Piotra Skargi SJ. Przewodniczy Nuncjusz Apostolski w Polsce – Abp Celestino Migliore.

TORUŃ
Kościół Akademicki Ducha Świętego, godz.17.00
- Msza św. (rocznica urodzin ks. Piotra Skargi) - wykład: o. dr Robert Danieluk SJ, Rzymskie Archiwum Towarzystwa Jezusowego: Jezuickie inspiracje działań Piotra Skargi - „Kazania Sejmowe” ks. Piotra Skargi w interpretacji Pawła Kowalskiego – aktora Teatru Horzycy w Toruniu

KRAKÓW
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, godz.13.00
–Msza św., przewodniczy O. Krzysztof Biel SJ – Rektor kolegium w Krakowie -transmisja TV Polonia

02.02.2012
Grójec - obchody rocznicy urodzin i chrztu księdza Piotra Skargi SJ.

STYCZEŃ

29 .01. 2012
godz.11.05 Radio Kraków audycja pod tytułem "Ks. Piotr Skarga - kaznodzieja na XXI wiek"

02-08.01.2012
Z okazji rozpoczętego Roku Piotra Skargi SJ redakcja Programu I Polskiego Radia przygotowała cykl audycji o wielkim Polaku, kaznodziei i dobroczyńcy.  

XVIII Targi Wydawców Katolickich

     W dniach 20 − 22 kwietnia odbyła się kolejna edycja targów dobrej książki. Kolejne odsłony tego jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia prezentują swoim gościom coraz większe atrakcje oraz bogatszą paletę publikacji książkowych. To gigantyczne przedsięwzięcie organizacyjne łatwiej docenić w kontekście informacji, że ogólnokrajowe Targi Książki Katolickiej są ewenementem na skalę Europy. 
     Udział w tegorocznej imprezie wzięło około 140 wydawców, do dyspozycji których oddano po raz kolejny przestrzenie Arkad Kubickiego. Tematem przewodnim było hasło „Kościół naszym domem. Rok 2012 rokiem nowej ewangelizacji”. Tak więc w sposób szcze-gólny starano się poprzez książkę promować znaczenie wspólnoty oraz pogłębiania relacji międzyludzkich. Gościem specjalnym tegorocznych targów było wydawnictwo watykańskie Libraria Editrice Vaticana, prezentujące bogatą ofertę dokumentów papieża Benedykta XVI. Wagę imprezy potwierdziła obecność na inauguracji nuncjusza papieskiego abp. Celestino Migliore oraz gospodarza miejsca ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Obydwu znamienitych gości przywitano w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w piątek 20 kwietnia o godz. 12.00. 
     Na bogaty program wydarzeń i imprez towarzyszących składały się liczne spotkania autorskie i prezentacje wydawnicze, organizowane na stoiskach i w sali kinowej Zamku Królewskiego, a także w sali konferencyjno-seminaryjnej zlokalizowanej w namiocie przed Arkadami Kubickiego. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wydawnictwa WAM i organizowane przez nie spotkania autorskie, w tym m.in. spotkanie z o. Józefem Augustynem nt. „Uzdrowienie z poczucia krzywdy: jak wybaczyć sobie i innym?”, poprowadzone przez red. Patrycję Michońską. Po panelu dyskusyjnym z o. Augustynem był czas na pytania licz- nych gości wypełniających salę aż po brzegi. Ludzie wprost tłoczyli się przy wejściu i na przejściu do foteli. Ważna była również konferencja zorganizowana w bazylice archi- katedralnej na ul. Kanonia 6 z udziałem ks. Roberta Skrzypczaka, autora książki „Chrześcijanin na rozdrożu”. Ogólnie rzecz biorąc, goście targów mieli możliwość spotkania się z kilku-dziesięcioma autorami, wśród których można wymienić: o. Leona Knabita, ks. Adama Bonieckiego, Krzysztofa Ziemca, Grzegorza Górnego, ks. prof. Juana Luisa Lorda, Rafała Tichego, Ernesta Brylla, ks. Marka Drzewieckiego i wielu innych. 
     Po raz pierwszy targi otworzyły się na nowe technologie w działalności wydawniczej, czego wyrazem były dwie konferencje poświęcone książce elektronicznej. Podczas spotkań starano się odpowiedzieć na pytania: czym jest publikacja elektroniczna, jakim podlega ograniczeniom, jakie otwiera możliwości i dla kogo jest przeznaczona? Dlaczego wydawcy interesują się książką elektroniczną? Czy wersja ta sprawdzi się w przypadku czasopism? Ile kosztuje przygotowanie i dystrybucja e-booków w porównaniu z książkami papierowymi? Ile powinien kosztować e-book? Czy książka elektroniczna powoduje zmniejszenie, czy zwię-kszenie piractwa? Oraz czy można skutecznie zabezpieczyć e-książkę przed nielegalnym kopiowaniem? W odważnym stawianiu tych i innych problemów targi polskie – jak podkreślał rzecznik prasowy Paweł Waszczyk – wyprzedzają nawet Stany Zjednoczone. 
     Od kilku lat organizatorzy targów współpracują z Katolickim Stowarzyszeniem Filmowym, organizatorem festiwalu w Niepokalanowie. Na tegorocznych targach nagrodę KSF „Media w służbie Ewangelii” przyjęły z rąk starosty powiatu sochaczewskiego dwa wydawnic-twa – Wydawnictwo oo. Franciszkanów z Niepokalanowa i Wydawnictwo Edebe z Barcelony. W sali kinowej odbywały się projekcje i pokazy przez cały czas trwania targów. Wyświetlano produkcje m.in. TVP, KSF – Festiwal Niepokalanów i Religii TV. Dużym zainteresowaniem cieszył się film „Ukryte życie Jezusa” w reż. Rafała Tichego, laureata tegorocznego Feniksa 2012. 
     Kulminacyjnym punktem programu tegorocznych targów była uroczystość wręczenia nagrody Feniksa 2012, która odbyła się w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53. W roku obecnym po raz pierwszy wręczono nagrodę Małego Feniksa, przeznaczoną dla wydawnictw upowszechniających treści biblijne dla młodego odbiorcy. Ogółem nagrody i wyróżnienia przyznano w jedenastu kategoriach. Wręczono również Feniksa Złotego za całokształt świadectwa, Feniksa Diamentowego za prekursorski charakter prac naukowych i pracę dydaktyczną oraz Feniksa Specjalnego za kompendia wiedzy. Dokładny spis laureatów dostępny jest na stronie http://swk.pl/feniks/laureaci/2012-2. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Białołęcka Orkiestra „Romantica” z solistami Teatru Wielkiego i Opery Narodowej. 
     Impreza zakończyła się w niedzielę o godz. 17.30. Sukces targów był niewątpliwy. Dla właściwej obsługi wydarzenia uruchomiono specjalny tramwaj umożliwiający bezproblemowe dotarcie na miejsce. Program I PR transmitował Mszę św. odprawianą w intencji wydawców w bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Życzymy sobie, aby w następnych latach w Arkadach Kubickiego można było zobaczyć równie szerokie spektrum wydawnictw i publikacji książkowych, jak to było w roku obecnym. 

Grzegorz Wysokiński