sobota, 19 stycznia 2013

O Matce Bożej Łaskawej w Wieluniu


Informacja ze strony http://www.spsk.edu.pl/2013/01/19/wielun-od-wazy-po-stan-wojenny/
Więcej zdjęć na stronie źródłowej.

Wieluń. Od Wazy po Stan Wojenny

19 stycznia 2013 r. odbyło się szkolenie formacyjno – zawodowe nauczycieli i dyrektorów Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z archidiecezji łódzkiej i wrocławskiej oraz diecezji opolskiej i kaliskiej. Jak w sesji letniej, tak i w obecnej, zimowej, szkolenie dotyczyło integralnego rozwoju nauczyciela i ucznia.

Już tradycyjnie pedagodzy rozpoczęli to spotkanie Mszą świętą w kościele u Sióstr Bernardynek. Eucharystia została odprawiona w intencji wszystkich osób biorących udział w szkoleniu. Po Mszy św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu; rozważania adoracyjne poprowadziła p. Violetta Błasiak, prezes SPSK.

W gościnnych progach Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Publicznego Gimnazjum SPSK, gdzie sprawują urząd dyrektora p. Bogusław Kurzyński i p. Marzena Kowalska, wykład wygłosiła p. Ewa Storożyńska, autorka i współautorka m.in. takich książek jak: „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”, „Matka Boża Zwycięska. Cuda Maryi w historii Polski i świata.”, „Matka Boża a Stan Wojenny. 1944 – 1981. Historia nieznanych objawień”.

Pani Ewa Storożyńska w bardzo przystępny sposób omówiła i przybliżyła blisko 200 pedagogom „Rolę Matki Bożej Łaskawej w dziejach Polski”. Pisarka swoją szczegółowo udokumentowaną opowieścią sięgnęła czasów króla Zygmunta III Wazy, a skończyła na Stanie Wojennym, w 1981 r.; przedstawiła słuchaczom nieustanną opiekę Matki Bożej na tle kilkusetletniej historii polskiego narodu. Spora część przywołanych przez p. Ewę Storożyńską faktów jest zdecydowanej większości Polaków nieznana. Nic dziwnego, bowiem nie znajdziemy ich w podręcznikach historii, tak jak nie znajdziemy w nich np. nawet małej wzmianki o dwukrotnym wstawiennictwie Matki Bożej w Bitwie Warszawskiej w 1920 r., bitwie która zaważyła o historii Polski i Europy… Można tu sobie zadać proste pytanie, co tak naprawdę ja sam wiem o Cudzie nad Wisłą?, co o tym wie mój uczeń, wychowanek?

Podsumowując wykład p. Ewy Storożyńskiej: Matka Boża Łaskawa nigdy nas nie zawiodła. Zawodzili ludzie. Bez zawierzenia Matce Bożej nie możemy liczyć na najmniejsze nawet zwycięstwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz