wtorek, 2 lutego 2016

Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego

Dziś, w święto Ofiarowania Pańskiego zakończyliśmy Rok Życia Konsekrowanego. O Superior wziął udział w obchodach w bazylice archikatedralnej. Tam o godz. 16.00 rozpoczęła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego w czasie której homilię wygłosił o. Piotr Stasiński OFMCap. Oprawę liturgiczną przygotował żeński chór międzyzakonny i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

Fragmenty Komunikatu Episkopatu Polski na rozpoczęcie Roku Życia Konsekrowanego z 16 listopada 2014 r.:

W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych: czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do Instytutów Świeckich i do Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego. (...) Wszystkie te osoby oddają całych siebie na służbę Bogu i ludziom poprzez naśladowanie Jezusa na drodze rad ewangelicznych. Bez ich świadectwa i poświęcenia trudno sobie wyobrazić życie Kościoła. (...) W Polsce mamy ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną. Żyją obok nas i między nami. Od setek lat modlitwą, pracą i świadectwem ubogacają życie Kościoła i społeczeństwu. Tak bardzo wrośli w naszą codzienność, iż współcześnie prawie ich nie zauważamy. Niewiele też o nich słychać w mediach, a przecież prowadzone przez nich szpitale, domy opieki społecznej, szkoły i przedszkola, różnorakie dzieła charytatywne, służą nam i naszym rodzinom. Przecież tak wielu z nas korzysta z posługi sakramentalnej osób konsekrowanych, nawiedza prowadzone przez nich sanktuaria, czyta wydawane przez nich książki, słucha i ogląda zakonne media. Nikt z nas nie może też powiedzieć, iż nie jest dłużnikiem sióstr klauzurowych, które modlą się nieustannie i ofiarują swoje życie za nasze zbawienie.

Również dokumenty nauczania Kościoła poruszają temat życia konsekrowanego. Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen Gentium w rozdziale VI mówi o zakonnikach, a dekret Perfectae Caritatis o odnowie życia zakonnego.

W archidiecezji warszawskiej posługuje ok. 2 tys. sióstr zakonnych i prawie 500 zakonników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz