środa, 30 listopada 2016

Centrum Duchowości Świeckich - o. Józef Andrasz SJ promotor Miłosierdzia Bożego i spowiednik świętych

30 listopada Centrum Duchowości Świeckich zorganizowało kolejny wykład w ostatnią środę miesiąca o godz. 20.45. Czesław Bogdański, propagator kultu, przestawił sylwetkę jezuity o. Andrasza i jego rolę w promowaniu Bożego miłosierdzia i wspieraniu wielu świętych na drodze ku świętości. Zobacz artykuł w Gościu Tarnowskim i na Deon.pl.

Zapraszamy na kolejne spotkania Centrum Duchowości Świeckich w ostatnie środy miesiąca. Dotychczasowe tematy spotkań znajdują się na stronie Archiwum CDŚ.

niedziela, 27 listopada 2016

I Tydzień Adwentu - II Tydzień Modlitw o nowe rodziny

I Niedziela Adwentu to również dobry czas o modlitwy w intencji nowych rodzin na wzór Świętej Rodziny. W niedzielę rozpoczęliśmy więc na II już Tydzień Modlitw o Nowe Rodziny. Zapraszamy do naszego sanktuarium codziennie przez tydzień, od niedzieli 27 listopada do soboty 3 grudnia na codzienny różaniec o godz. 19.00 w intencji o nowe, święte powołania do małżeństwa, o odwagę i dojrzałość w ich realizacji. Różaniec prowadzą młode osoby z duszpasterstwa poszukujących męża i żony. W tym roku po raz pierwszy do modlitw dołączyły wspólnoty zagraniczne w tym wspólnota z Libanu, która wraz z koordynatorem Tonym modli się przy grobie św. Charbela w tej intencji, a inny przedstawiciel tamtejszej wspólnoty Fadi przyjechał specjalnie w tej intencji do Polski modli się razem z nami w Warszawie!

Zapraszamy też do innych kościołów które w tym tygodniu szczególnie modlą się o nowe rodziny. Niech nasza modlitwa będzie kontynuacją szczególnego pochylenia się nad rodziną, która miała miejsce podczas ostatniego synodu biskupów.

sobota, 26 listopada 2016

Spotkanie o o. Jerzym Zakrzewskim SJ w Collegium Bobolanum

Na Mokotowie w Collegium Bobolanum przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli ddbyło się spotkanie wspominające naszego dawnego domownika, o. Jerzego Zakrzewskiego SJ, który mieszkał i posługiwał w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

W sobotę 26 listopada w Auli Wielkiej Collegium Bobolanom o godzinie 12.00 odbyło się to z promocją niezwykłej i głęboko wzruszającej książki pt. „Zawsze kochałem życie”, która jest rozmową ze zmarłym rok temu o. Jerzym Zakrzewskim SJ, wyjątkowym jezuitą, który pomimo ciężkiej choroby na Stwardnienie rozsiane przez ponad 30 lat służył ludziom duchowym towarzyszeniem, swoją wiedzą i świadectwem. Spotkanie wraz z krótkim filmem i świadectwami poprowadził o. Józef Augustyn, jezuita, który przeprowadził rozmowę z Ojcem Jerzym. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

O. Jerzy mieszkał przez 3 lata w naszym domu przy kościele Matki Bożej Łaskawej, gdzie posługiwał i przechodził leczenie od sierpnia 1981 roku do sierpnia 1984 roku. Jego pragnieniem z młodości było poświęcić się pracy na misjach jednak stan zdrowia na to nie pozwolił. Od wielu lat był sparaliżowany chorobą SM, chory na cukrzycę, przeszedł amputację jednej nogi i stracił widzenie w jednym oku. Jednak nie przeszkodziło mu to być przez wiele lat aktywnym kapłanem, który z poświęceniem i bez wymówek służył chorym, prowadził rekolekcje, był kierownikiem duchowym, cenionym spowiednikiem, słuchał rozmów rekolekcyjnych, odprawiał msze święte i był przykładem jak w cichości i pogodzie ducha można znosić największe choroby. Więcej informacji o jego życiu można przeczytać tutaj. Zmarł nagle, choć nie raz wychodził z większego stanu zagrożenia. Po południu w niedzielę został odwieziony do szpitala, gdzie przez kilka godzin pokornie czekał na przyjęcie. Odszedł cicho w czasie wieczornym (w godzinie, w której umarł Jan Paweł II).

niedziela, 20 listopada 2016

Jezus Chrystus Królem Polski - Zakończenie Roku Miłosierdzia



19 listopada 2016 r., w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w podkrakowskich Łagiewnikach nastąpił zgodnie z decyzją Episkopatu Polski ogólnopolski akt przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę. To wydarzenie zapowiadał po raz pierwszy List Pasterski Episkopatu Polski na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Wezwanie Episkopatu Polski zachęcało do przygotowania naszej ojczyzny na ten moment poprzez m.in. codzienną modlitwę w intencji pełnej ochrony życia ludzkiego.

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana miał miejsce 19 listopada 2016 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień później, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, można go było dokonać we wszystkich kościołach w Polsce. To zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęło się w sobotę 19 listopada nabożeństwem o godz. 10. O godz. 11 zgromadzeni wysłuchali konferencji biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla. O godz. 12 rozpoczęła się msza św., której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Jubileuszowy akt był proklamowany tuż po Eucharystii przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Odczytał go przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Tutaj link do nowenny a na końcu nowenny jest akt Intronizacji.

Tutaj Słowa Aktu na oficjalnej stronie Episkopatu.

W Uroczystość Chrystusa Króla, w każdym kościele Archidiecezji Warszawskiej, po głównej Mszy świętej, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, dokonaliśmy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W naszym Sanktuarium miało to miejsce po Mszy świętej o 13.00 i 20.00.

Było to jednocześnie zamknięcie Bram Miłosierdzia w świątyniach jubileuszowych. W Archidiecezji Warszawskiej uroczyste zamknięcie odbyło się w bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w niedzielę, podczas Mszy świętej o godz. 11.00. Na tę uroczystą Mszę Świętą przybyła do archikatedry Ikona Matki Bożej zwana „Bramą Miłosierdzia”. Jest czczona w cerkwi unickiej w Jarosławiu. Była obecna na uroczystościach w Rzymie, gdy Papież Franciszek otwierał nadzwyczajny Rok Miłosierdzia.

W Święto Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r. nastąpiło zakończenie Roku Miłosierdzia Bożego, który ogłosił 11 marca 2015 r.

Bullą Misericordiae Vultus. Zakończyliśmy ten rok modlitwą u Matki Bożej Łaskawej.

W 1951 r. w Polsce uznania Jezusa Królem Polski dokonał Prymas Tysiąclecia, abp Stefan Wyszyński w ukryciu przed władzami komunistycznymi, w święto Chrystusa Króla ślubował w imieniu narodu polskiego.

sobota, 5 listopada 2016

VIII Dzień Sarbiewskiego

Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie
Ojcowie Jezuici w Warszawie
Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie
zorganizowali
VIII Dzień Macieja K. Sarbiewskiego SJ w Warszawie
Sobota, 5 listopada 2016 r.
Część I - Zamek Królewski w Warszawie
- godz.10.30 - prof. Elwira Buszewicz (UJ), wykład pt. W świecie mistrzów baroku. Urban VIII – papież literat
- godz. 12.00 - Spotkanie literackie: Między nami literatami. Poezja w kręgu Urbana VIII i Macieja Kazimierza Sarbiewskiego. Słowo wstępne: Daniel Artymowski. Teksty zaprezentowali aktorzy Barbara i Jacek Bursztynowiczowie.
Wstęp był wolny! Wejście po okazaniu niniejszej ulotki. Zbiórka w Sieni Głównej przy Informacji Zamkowej.
Część II - Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej
ul. Świętojańska 10 /obok Katedry św. Jana/
- godz. 15.00 - Zebranie członków Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana – sala pod kościołem
- godz. 20.00  - Msza św. z homilią, o. dr Krzysztof Dorosz SJ: „Zestąp i zechciej wzrok rzucić łaskawy”. Maciej K. Sarbiewski - poeta maryjny, Prelekcja dr Teresy Kaczorowskiej: O działalności Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana
- ok. godz. 21.00 - Program poetycko-muzyczny: Wybrane wiersze Macieja K. Sarbiewskiego przedstawił aktor Andrzej Ferenc. Muzykę z tzw. redukcji paragwajskich zaprezentował Chór Flaminae pod dyrekcją Marty Wiatr
Wstęp był wolny! 

I Dzień Sarbiewskiego był obchodzony 17 października 2009 roku - zobacz stronę Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana