niedziela, 20 listopada 2016

Jezus Chrystus Królem Polski - Zakończenie Roku Miłosierdzia19 listopada 2016 r., w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, w podkrakowskich Łagiewnikach nastąpił zgodnie z decyzją Episkopatu Polski ogólnopolski akt przyjęcia królowania Chrystusa i poddania się pod Jego Boską władzę. To wydarzenie zapowiadał po raz pierwszy List Pasterski Episkopatu Polski na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Wezwanie Episkopatu Polski zachęcało do przygotowania naszej ojczyzny na ten moment poprzez m.in. codzienną modlitwę w intencji pełnej ochrony życia ludzkiego.

Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana miał miejsce 19 listopada 2016 r. w Krakowie-Łagiewnikach. Dzień później, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, można go było dokonać we wszystkich kościołach w Polsce. To zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Uroczystość Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana w Krakowie-Łagiewnikach rozpoczęło się w sobotę 19 listopada nabożeństwem o godz. 10. O godz. 11 zgromadzeni wysłuchali konferencji biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla. O godz. 12 rozpoczęła się msza św., której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Jubileuszowy akt był proklamowany tuż po Eucharystii przed Panem Jezusem wystawionym w Najświętszym Sakramencie. Odczytał go przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Tutaj link do nowenny a na końcu nowenny jest akt Intronizacji.

Tutaj Słowa Aktu na oficjalnej stronie Episkopatu.

W Uroczystość Chrystusa Króla, w każdym kościele Archidiecezji Warszawskiej, po głównej Mszy świętej, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, dokonaliśmy Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W naszym Sanktuarium miało to miejsce po Mszy świętej o 13.00 i 20.00.

Było to jednocześnie zamknięcie Bram Miłosierdzia w świątyniach jubileuszowych. W Archidiecezji Warszawskiej uroczyste zamknięcie odbyło się w bazylice archikatedralnej Świętego Jana Chrzciciela w niedzielę, podczas Mszy świętej o godz. 11.00. Na tę uroczystą Mszę Świętą przybyła do archikatedry Ikona Matki Bożej zwana „Bramą Miłosierdzia”. Jest czczona w cerkwi unickiej w Jarosławiu. Była obecna na uroczystościach w Rzymie, gdy Papież Franciszek otwierał nadzwyczajny Rok Miłosierdzia.

W Święto Chrystusa Króla Wszechświata 20 listopada 2016 r. nastąpiło zakończenie Roku Miłosierdzia Bożego, który ogłosił 11 marca 2015 r.

Bullą Misericordiae Vultus. Zakończyliśmy ten rok modlitwą u Matki Bożej Łaskawej.

W 1951 r. w Polsce uznania Jezusa Królem Polski dokonał Prymas Tysiąclecia, abp Stefan Wyszyński w ukryciu przed władzami komunistycznymi, w święto Chrystusa Króla ślubował w imieniu narodu polskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz