sobota, 9 maja 2015

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej - Odpust

W sobotę 9 maja (zawsze druga sobota maja), w naszym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie przeżywaliśmy patronalną uroczystość odpustową - Uroczystość Matki Bożej Łaskawej. Główne Obchody rozpoczęły się procesją z naszego sanktuarium ulicami Starego Miasta. Wierni, niosąc figurę Matki Bożej Łaskawej przeszli ul. Świętojańską, okrążyli Rynek Starego Miasta. Następnie procesja weszła w ul. Jezuicką kierując się na Plac Zamkowy. Śpiewając Litanię Loretańską przy pięknej pogodzie i malowniczym zachodzie słońca, wśród tłumu zwiedzających okrążyła kolumnę Zygmunta i wróciła ul. Świętojańską do kościoła. Figurę Matki Bożej Łaskawej, stworzoną w 1662 r. właśnie w celu obnoszenia w procesji niosły na zmianę różne grupy, które działają przy Sanktuarium. Przez ostatni etap procesji figurę nieśli jezuici w pięknych płaszczach profeskich, a w pierwszej parze nieśli ją Kustosz Sanktuarium o. Lesław Ptak SJ i o. Socjusz Prowincji Leszek Mądrzyk SJ.

Po powrocie do kościoła Kustosz Sanktuarium poprowadził modlitwę różańcową, po czym o godz. 20.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., w której przewodniczył Rektor Kolegium Bobolanum o. Tomasz Ortmann SJ, który jeszcze do poprzedniego roku przez wiele lat pełnił posługę przy tym sanktuarium. W czasie mszy św. długą homilię wygłosił ks. Prałat Bronisław Piasecki, a po mszy św. można było zostać i pomodlić się jeszcze do późnych godzin nocnych przed figurą i obrazem Matki Bożej Łaskawej. Ojcowie, którzy wiele lat posługują w sanktuarium stwierdzili, że od kilku lat świątynia nie była tak wypełniona! Po mszy św. wszyscy, którzy wspierają sanktuarium, włącznie z członkami grup, panią kucharką, panem od remontów, etc. zostali zaproszeni na ciepłą kolację w podziemiach, przygotowaną w sposób profesjonalny przez firmę cateringową.

Uroczystości zostały poprzedzone Nowenną do Matki Bożej Łaskawej w ramach codziennych nabożeństw o godz. 19.00. Obchody rozpoczęły się w wigilię Święta Matki Bożej Łaskawej. W piątek o 17.30 nawiedził sanktuarium luterański kościelny chór młodzieżowy z Kopenhagi "HENDRIKSHOLM KIRKES KOR", który zaśpiewał podczas mszy św. „Chwała na wysokości Bogu” a podczas Komunii św. pieśń eucharystyczną. Po mszy dał wspaniały koncert stojąc w prezbiterium pod obrazem Matki Bożej Łaskawej. Na koniec wykonał utwór Gaude Mater Polonia. Chór, ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu, został przywitany w swoim ojczystym języku przez sch. Jerzego Iwanowa SJ, który odbywał swoją dwuletnią magisterkę w Danii w Aarhus.

W piątek 8 maja po mszy św. o 20.00, Ewa Storożyńska, współautorka książki (wraz z o. Józefem Bartnikiem SJ) „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”, wygłosiła prelekcję pt. "Z ziemi włoskiej do Polski, czyli jak Madonna z Faenzy została Patronką Warszawy i Strażniczką Polski" wprowadzającą do sobotniej uroczystości, przedstawiającą genezę kultu Matki Bożej Łaskawej.

W sobotę o 11.00 Sanktuarium napełniło się ludem i została odprawiona Msza Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego, którą celebrował Przewodniczący Konferencji Asystentów Narodowych Franciszkańskiego Zakonu Świeckich o. Marian Jarząbek OFMConv. O godz. 12.00 została odprawiona Msza św. dla Legionu Maryi. W dniu uroczystości odpustowej odbyła się również pielgrzymka rowerowa do Sanktuariów Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Warszawskiej w Ożarowie Mazowieckim i Matki Bożej wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie, którą pielgrzymi rozpoczęli od pokłonienia się Głównej Patronce Warszawy - NMP Łaskawej! Zachęcamy do przeczytania relacji z tej pielgrzymki.

Na główną uroczystość odpustową przybyli zaproszeni jezuici z innych placówek warszawskich i przedstawiciele innych zakonów i zgromadzeń. Zdarzyło się tak jak podczas pierwszej procesji w 1652 r., że w obchodach nie wziął udziału żaden biskup. W tym roku wszyscy biskupi byli zgromadzeni w Krakowie na uroczystościach św. Stanisława Biskupa, męczennika, głównego Patrona Polski.

Należy podkreślić, że ostatnia procesja w uroczystość odpustową Matki Bożej Łaskawej odbyła się 185 temu, 9 maja 1830 roku! Wtedy obraz był czczony w kościele pijarów przy ul. Długiej (dzisiejsza katedra polowa). Po powstaniu listopadowym w 1830 r. władze rosyjskie odebrały pijarom kościół i zakazały organizowania procesji. Procesja w swojej istocie nawiązuje do cudownego wydarzenia, kiedy w 1652 r. stolica Warszawa obnosiła świeżo namalowany obraz Matki Bożej Łaskawej we wszystkich bramach miasta wzdłuż wewnętrznych murów miasta, a magistrat zarządził szczególne modlitwy przebłagalne, aby zapobiec zbliżającej się od północy kraju zarazie przywleczonej przez kozaków. I rzeczywiście, w ten sposób powierzona Maryi Warszawa została ocalona i nikt od zarazy nie umarł. Z wdzięczności za ocalenie władze i lud Warszawy obwołały ją Matką Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Jest to pierwszy w historii tytuł Maryi związany z nazwą Polski. Nazwanie Matki Bożej Królową Polski nastąpiło cztery lata później przy ślubach króla Jana Kazimierza złożonych przed obrazem Matki Bożej Łaskawej we Lwowie, które ułożył św. Andrzej Bobola.

Więcej informacji o tym jak rozpoczął się i jak rozwijał kult Matki Bożej Łaskawej można znaleźć na stronie sanktuarium http://laskawa.pl/historia Można tam m.in. obejrzeć obraz sławnego malarza Warszawy, Canaletta, który uwiecznił właśnie tę majową procesję w roku 1778.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz