sobota, 10 października 2015

Dzień Sarbiewskiego w Warszawie


Pracownia Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie, Jezuici i Academia Europaea Sarbieviana w Sarbiewie zorganizowali w sobotę 10 października 2015 r. na VII już dzień Macieja Sarbiewskiego SI w Warszawie. Był jezuitą i genialnym poetą XVII wieku. Był pochowany w tym kościele i jego popiersie znajduje się w tej świątyni. Oto program poświęcony poezji horacjańskiej i o. Sarbiewskiego - EXEGI MONUMENTUM HORACY, SARBIEWSKI I INNI:

Część I. Zamek Królewski w Warszawie (bilet 5 zł do nabycia w kasie Zamku, zbiórka w Sieni Głównej przy Informacji Zamkowej)

10.30 - wykład: Jak udziergać pomnik trwalszy niż ze spiżu czyli o poezji Horacego i Sarbiewskiego - kustosz Daniel Artymowski (Zamek Królewski w Warszawie)

12.00 - spotkanie literackie: Pomnik trwalszy niż ze spiżu Horacy, Sarbiewski, Mickiewicz i …Napoleon. Słowo wstępne: Daniel Artymowski. Teksty prezentują aktorzy Teatru Atlantis Barbara i Jacek Bursztynowiczowie.

Część II. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej (wstęp wolny)

20.00 - Msza święta z kazaniem okolicznościowym jezuity o. dr Krzysztofa Dorosza: „Maciej. K. Sarbiewski – piewca Matki Bożej”.

21.00 - Program poetycko-muzyczny. Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa, zaprezentuje wybrane wiersze „polskiego Horacego”. Akompaniament na harfie Urszuli Nowakowskiej, solistki Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz