piątek, 8 czerwca 2012

Noc Muzeów w Sanktuarium - Cz. 5 - Św. Andrzej Bobola

      Nasze Sanktuarium włączyło się w tegoroczną „Noc muzeów”, udostępniając do zwiedzania podziemia naszego kościoła, w których przygotowano 6 wystaw.
    Obejrzało je w sumie 2956 osób.
Więcej informacji w artykule cz.1: http://laskawa.blogspot.com/2012/05/noc-muzeow-w-sanktuarium-cz-1.html


Św. Andrzej Bobola

     Wystawa prezentuje eksponaty związane z życiem, działalnością duszpasterską i męczeńską śmiercią św. Andrzeja Boboli (który w latach 1636-1637 pracował w tutejszej świątyni) oraz rozwojem jego kultu. Tu też spoczywały jego relikwie od 27 września 1939 r. do 14 sierpnia 1944 r. Wśród eksponatów znajdziemy cegłę wyjętą z fundamentów domu, w którym się urodził, monety, którymi mógł się posługiwać i tomik poezji jego kolegi ze szkolnej ławy, a potem współnowicjusza, Macieja Sarbiewskiego SJ. Najbardziej sugestywnym eksponatem jest złamany relikwiarz z relikwiami cząstkowymi świętego, który był obecny na pokładzie samolotu, który uległ katastrofie w Smoleńsku 10. 04. 2010 r.
     Urodzony w 1591 r. w rodzinie szlacheckiej jako 20-latek wstąpił do zakonu jezuitów. Ukończył Akademię Wileńską, gdzie studiował filozofię i teologię. Był kaznodzieją, misjonarzem, pedagogiem i spowiednikiem, znanym z wielkiego serca i wrażliwości na ludzką krzywdę. Nazywano go apostołem Pińszczyzny i Polesia, terenów bardzo zaniedbanych pod względem religijnym. Swą niebywałą żarliwością i chrześcijańską miłością bliźniego wpłynął na przejście wielu prawosławnych na katolicyzm, dzięki czemu zyskał przydomek „łowcy dusz – duszochwata”. Zginął okrutnie zamordowany przez kozaków 16 maja 1657 r. Pomimo straszliwych tortur do ostatnich chwil życia był wielkim świadkiem wiary w Jezusa Chrystusa. W kwietniu 2002 r. został ogłoszony jednym z patronów Polski.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz