niedziela, 13 września 2015

Wystawa „Wierzę w Syna Bożego” - 5-13 września

W podziemiach Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na warszawskim Starym Mieście w dniach 5-13 września miała miejsce wystawa ikon „Wierzę w Syna Bożego”, na której swoje prace prezentowało ponad 30 twórców związanych ze środowiskiem Droga Ikony. Wystawa jest owocem rocznej pracy ikonopisów w ramach trzyletniego Programu Medytacji Ikonograficznych, który jest odpowiedzią grupy na zaproszenie Episkopatu do włączenia się w przygotowania Kościoła do Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wystawa była czynna:

Wernisaż 5 września (sobota) po Mszy św. o godz. 16.00
poniedziałek – środa w godz. 15.00 – 21.00
czwartek – niedziela w godz. 9.00 – 21.00

Ikona zawsze była w Tradycji świadectwem wiary, dlatego pisząc ikony i prezentując je na wystawach, twórcy kierują się przesłaniem głoszenia Dobrej Nowiny. Ikona jest świadectwem o Bogu objawiającym się i zbawiającym nas poprzez Prawdę i Piękno, a ikonopisanie jest przyjmowaniem tej prawdy i wyrażaniem jej w piękny sposób.

W podziemiach Sanktuarium kilkadziesiąt ikon głosi wiarę w Chrystusa poprzez wizerunki Pantokratora, Mandylionu, Matki Bożej z Dzieciątkiem, wydarzenia Starego Testamentu jak Objawienie Chwały Mojżeszowi w Krzewie Gorejącym oraz Nowego Przymierza w Przemienieniu i Ukrzyżowaniu, a także aniołowie i święci.

W ubiegłym roku Droga Ikony prezentowała wystawę „Błogosławiona, któraś uwierzyła”, poświęconą ikonom Bożej Matki. Gościła ona m.in. w Warszawie, Poznaniu i Radomiu.

Grupa Droga Ikony powstała w 2001 r. z inicjatywy o. Jacka Wróbla SJ w ramach duszpasterstwa akademickiego oo. Jezuitów przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, a z biegiem czasu rozrosła się w środowisko twórców. Znalazła swoje miejsce przy parafii św. Szczepana Pierwszego Męczennika na warszawskim Mokotowie, gdzie od ośmiu lat na wspólnej modlitwie i pracy gromadzą się osoby, dla których twórczość artystyczna jest sposobem pogłębiania życia religijnego. DI organizuje także warsztaty z dziedziny rysunku ikonograficznego, technik pozłotnictwa, sztuki ikonopisania na kilku stopniach zaawansowania oraz wystawy i plenery.

Zapraszamy ma stronę www.drogaikony.org.pl i na maila: info@drogaikony.org.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz